W sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej w Brdowie (parafia św. Wojciecha BM, dekanat kolski) odbyło się III Forum Młodych Diecezji Włocławskiej. Wspólnie uwielbiając Boga, uczestnicy przygotowywali się do lipcowego spotkania z papieżem Franciszkiem w Krakowie.

Forum rozpoczęło się w kościele brdowskim o godz. 10.00. Ks. Przemysław Pilarski – diecezjalny duszpasterz młodzieży – przywitał liderów i delegatów reprezentujących parafie naszej diecezji, dekanalnych duszpasterzy młodzieży, siostry zakonne i pozostałe osoby. Następnie świadectwo swej drogi do Boga złożył Michał Chorosiński: ambasador ŚDM Kraków 2016, gość specjalny forum, aktor znany szerokiej publiczności głównie z seriali „M jak miłość”, „Klan”, „Samo życie”, „Czas honoru”, „Na dobre i na złe”. Była to droga niełatwa, naznaczona niejedną walką ze słabościami, grzechem. Najpierw był bunt i niechęć; tuż przed maturą zapłonęło maleńkie światełko wiary, które rozbłysło w latach studiów. Michał Chorosiński powiedział: „Pan Bóg zawsze stawia na naszej drodze ludzi, którzy pomogą”. Mówiąc o życiu w rodzinie przekonywał, jak ważne jest, by małżonkowie dbali o siebie nawzajem oraz stwierdził: „Skąd wzięły się kryzysy w naszym małżeństwie? Otóż stąd, że przez trzy lata chodzenia w narzeczeństwie nie potrafiliśmy wytrwać w czystości. To była moja wina, nie byłem dość silny, żeby przekonać tę drugą osobę, że warto”. Wspomnę, że Michał Chorosiński jest synem Andrzeja Chorosińskigo; wybitnego organisty, profesora zwyczajnego, b. rektora Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

O godzinie 11.00 rozpoczął się koncert ewangelizacyjny w wykonaniu zespołu Odnowy w Duchu Świętym „Bartymeusz” z Koła. Dynamiczna muzyka wprowadziła wszystkich w radosny nastrój. Młodzi wraz z zespołem śpiewali i tańczyli, uwielbiając Boga w Trójcy Świętej jedynego. W tym samym czasie w Auli św. siostry Faustyny odbywało się spotkanie dekanalnych duszpasterzy młodzieży z ks. prałatem Arturem Niemirą, diecezjalnym koordynatorem ŚDM Kraków 2016.

Po emocjonującym, radosnym, ale i podniosłym koncercie rozpoczęła się Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem biskupa diecezjalnego włocławskiego Wiesława Alojzego Meringa. W słowie powitalnym proboszcz parafii św. Wojciecha BM w Brdowie o. Waldemar Pastusiak ZP wyraził radość, że ksiądz biskup przewodniczy Forum Młodych Diecezji Włocławskiej w Brdowie. Uczestniczącą w forum młodzież określił mianem kwiatem diecezji włocławskiej będącej „solą” wśród młodych naszej diecezji.

Czcigodny ksiądz biskup podziękował za miłe słowa. Nie krył zadowolenia z obecności wśród młodych diecezjan i ich duszpasterzy. Kazanie podczas Mszy św. wygłosił ks. prałat Artur Niemira. Na wstępie powiedział on: „Dzisiejsze spotkanie to jakby ostatnia odprawa przed Światowymi Dniami Młodzieży, przed spotkaniem z papieżem Franciszkiem, z młodymi z całego świata”. Dalej tłumaczył: „Kiedy gromadzimy się w Brdowie, na trzecim forum młodych, sam Pan Jezus zaszczyca nas, nazywając swoim przyjaciółmi. […] Będziemy Jego przyjaciółmi, jeżeli przyjmiemy to, co On nam przekazuje”.

Modlitwę powszechną poprowadziła młodzież z parafii św. Urszuli PM w Kowalu (dekanat kowalski). W procesji z darami uczestniczyli delegaci parafii Narodzenia NMP w Charłupi Małej (sanktuarium Matki Bożej Księżnej Sieradzkiej, dekanat sieradzki). Po Komunii św. liderzy z Diecezjalnego Centrum ŚDM podziękowali ks. bp. Wiesławowi Meringowi za przewodniczenie Eucharystii w Brdowie. W wystąpieniu na zakończenie forum pasterz diecezji powiedział: „Dziękuję wam za udział w Eucharystii. Spotykamy się nie po raz pierwszy.[…] Należy się cieszyć, że diecezja była od trzech lat systematycznie przygotowywana na spotkanie z papieżem Franciszkiem. Wykonano gigantyczną pracę. Stworzenie elity przejętej wielką ideą wymagało ogromnej pracy”. Za prof. Janem Nalaskowskim, bratem byłego generała Zakonu Paulinów, ks. bp Mering postawił młodzieży uniwersalne pytania: Kto mnie ukształtował? Komu jestem wierny? Kto jest ze mnie dumny? „Pytam was tu, w sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej. Zostawiam wam te pytania jako dar mający pobudzić wasze serca i umysły. Zacznijcie szukać odpowiedzi!” - zaapelował.

Po przyjęciu błogosławieństwa pasterskiego zgromadzeni odśpiewali hymn Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016:

Wznoszę swe oczy ku górom,

skąd przyjdzie mi pomoc,

pomoc od Pana,

wszak Bogiem On miłosiernym jest.

Po przeżyciach natury religijnej, duchowej, młodych nie trzeba było długo prosić na poczęstunek. Wszystkim smakował wiejski żurek przygotowany w klasztornej, paulińskiej kuchni. Później przyszedł czas pożegnania. Dominowały słowa: „Do zobaczenia w Krakowie! Trzymajcie się, do zobaczenia w Krakowie! No to zobaczymy się w Krakowie!”.

Trzy edycje Forum Młodych Diecezji Włocławskiej, które odbyły się w Brdowie, stanowiły część programu działań podjętych przez Kościół w celu odpowiedniego przygotowania naszej młodzieży do lipcowego spotkania z papieżem i rówieśnikami z całego świata w Krakowie. Wierzymy, że w sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej młodzi diecezjanie spotkali Boga na modlitwie, adoracji, w radosnym uwielbieniu i spotkaniu z drugim człowiekiem.

Dariusz Racinowski, Faustyna Racinowska