• Klasztor
  • Klasztor Paulinów w Brdowie
  • Panorama Klasztoru
  • Klasztor Paulinów w Brdowie

AKTUALNOŚCI

Rocznica I Komunii Świętej

Ocena użytkowników:  / 0

ROCZNICA I KOMUNIIDziś na Mszy świętej o godzinie 10.00 uczniowie klas IV obchodzili rocznicę I Komunii świętej. Mszy przewodniczył o. Sebastian Gierszewski, który w czasie homilii przypomniał dzieciom o ich zobowiązaniach wynikających z obecności Jezusa w ich sercach. Zachęcił do codziennej modlitwy i pielęgnowania I piątków miesiąca. Po Eucharystii dzieci wobec wystawionego Najświętszego Sakramentu jeszcze raz powierzyły siebie, rodziców oraz katechetów Jezusowi.

Grupa Fatimska

Ocena użytkowników:  / 0

Grupa FatimskaPowyższe słowa wypowiedział w Fatimie 13 maja 1982 r. papież Jan Paweł II. W czerwcu odprawianie pokutnego nabożeństwa fatimskiego (Różańca pokutnego) zainaugurowano w sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej w Brdowie. Kolejne odprawiane będą trzynastego dnia każdego miesiąca, do października. Nabożeństwo jest zakorzenione w objawieniach fatimskich. Przypomnijmy, że miały one miejsce od 13 maja do 13 października 1917 r. Świadkami objawień Matki Bożej były dzieci: Łucja, Hiacynta i Franciszek. „Piękna Pani” przekazała im trzy tajemnice – przesłanie dla ludzi.

Historia Brdowa

Ocena użytkowników:  / 2

Historia BrdowaPrzed elekcją miasta. Elekcja konwentu paulinów w Brdowie. Brdów malowniczo położony nad wysokim wschodnim brzegiem Jezio­ra Brdowskiego jak dotychczas nie doczekał się badań archeologicznych, bez których nie można wyjaśnić kwestii rodowodu tej miejscowości. Znana jest pierwsza pisana informacja o Brdowie zawarta w papieskiej bulli Innocentego II do arcybiskupa gnieźnieńskiego Jakuba, z roku 1136. W dokumencie polskim z 1266 r. występuje „Albertus de Brdowo”, Albert z Brdowa, jako kapelan dworu Kazimierza łęczyckiego i kujawskiego. Niektórzy badacze przeszłości, np. Michał Rawita-Witanowski, chcą wi­dzieć istnienie zamku warownego w Brdowie i to nawet połączonego

Schola

Ocena użytkowników:  / 2

ScholaSchola przy sanktuarium Matki Boskiej Zwycięskiej w Brdowie działa od 2007 roku. Została założona przez ówczesnego katechetę, dzisiaj Proboszcza parafii i Przeora Klasztoru o. Waldemara Pastusiaka. Do scholi należą dziewczynki ze szkoły podstawowej oraz młodzież z gimnazjum i liceum. Swoim śpiewem ubogacają niedzielną Mszę św. dla dzieci o godz. 10.00, wiedzą, że każdy kto śpiewa dwa razy się modli. Chętne dziewczęta zapraszamy na próby które odbywają się w soboty o godz. 14.00.

Brdowska Bogurodzica

Ocena użytkowników:  / 1

Brdowska BogurodzicaFakt odśpiewania „Bogurodzicy” przez chorągwie rycerstwa polskiego pod Grunwaldem 15 lipca 1410 r. odnotował Jan Długosz: „Gdy wytrąbiono hasło bojowe, wszystko wojsko królewskie zabrzmiało głośno pieśń ojczystą «Bogarodzicę», a potem z podniesionymi kopiami pobiegło do bitwy”.

Nim rozpoczął się bój, król Władysław III Jagiełło długo modlił się przed Najświętszym Sakramentem, uczestniczył w Mszach św., które w namiocie sprawowali jego kapelani nadworni: Bartosz, pleban z Kłobucka (notabene stryj Jana Długosza) i Jarosław, pleban kaliski. Przed wizerunkiem Najświętszej Maryi Panny monarcha prosił Pana zastępów, aby mu „zdarzył pomyślną walkę i rychłe