• Klasztor
  • Klasztor Paulinów w Brdowie
  • Panorama Klasztoru
  • Klasztor Paulinów w Brdowie

AKTUALNOŚCI

1050 rocznica Chrztu Polski

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

W uroczystość odpustową ku czci św. Wojciecha 24.04.2016 Patrona Parafii w Brdowie obchodziliśmy przy współudziale Stowarzyszenie babiak21 we współpracy z Zakonem Św. Pawła I Pustelnika - Klasztor Brdów i Urzędem Gminy w Babiaku w ramach projektu "Obchody 1050 rocznicy Chrztu Polski - Brdowskie spotkanie u źródła". Sumie odpustowej przewodniczył ks. Paweł Okoński – proboszcz parafii w Babiaku. Uroczystość uświetnili zacni goście na czele z panem posłem Leszkiem Galembą na czele. Nie zabrakło przedstawicieli władz powiatowych na czele z Panem Wieńczysławem Oblizajkiem – Starostą Kolskim na czele. Gospodarzem uroczystości gminnych był Pan Wojciech Chojnowski – Wójt Gminy Babiak – inicjator upamiętnienia w rynku brdowskim 1050 rocznicy chrztu Polski. Swoją obecnością zaszczycili nas także Druhny i Druhowie z OSP Babiak, Brdów, Dębno Królewskie i Świętosławice wraz z pocztami sztandarowymi. Uroczystość rozpoczął wykład Pana Marcina Polewskiego o historii Narodu zakorzenionego w chrześcijańskiej kulturze z uwzględnieniem naszej Małej Ojczyzny – ziemi brdowskiej.

Liturgię uświetnił chór z Babiaka oraz schola z Brdowa.

W homilii ks. Paweł Okoński przypomniał heroiczną postawę św. Wojciecha w szerzeniu Ewangelii i jego gotowości do oddania życia za Chrystusa. Przypomniał, że bez krzyża nasze życie jest nie możliwe, a jego codzienne dźwiganie jest jak niesienie tratwy, którą w czasie nawałnicy możemy zawsze wykorzystać. Zatem porzucenie krzyża jest porzuceniem tratwy, która daje ocalenie.

Po skończonej Eucharystii udaliśmy się na rynek w Brdowie, gdzie został odsłonięty kamień wraz z tablicą i krzyżem upamiętniający 1050 rocznicę chrztu Polski. Zwieńczeniem kamienia jest krzyż papieski Jana Pawła II, byśmy przechadzając się każdego dnia po naszym rynku nie zapomnieli o naszych korzeniach, naszej wierze, o Chrystusie który jak ten krzyż jest zakorzeniony w nasze serca. To trochę taki nasz mały „brdowski Giewont” wzywający nas do refleksji o nas samych, o tym kim byliśmy, kim jesteśmy i kim będziemy.
(oWp) Foto Jacek Kwiatkowski

 

 Zapraszamy do galerii LINK