• Klasztor
  • Klasztor Paulinów w Brdowie
  • Panorama Klasztoru
  • Klasztor Paulinów w Brdowie

AKTUALNOŚCI

Niecodzienny Dar

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

 Michał Palacz, znany polski kolekcjoner białej broni i potomek powstańca styczniowego, podarował brdowskiej świątyni osiem oryginalnych szabel z XIX wieku, które spoczęły w specjalnej gablocie umieszczonej na ścianie sanktuarium Matki Bożej Zwycięskie j w Brdowie. Ufundował także tablicę pamiątkową z informacją o darze.

Główne uroczystości odbyły się w niedzielę, 26 kwietnia 2015 roku, na sumie w przededniu 152. rocznicy bitwy pod Brdowem w powstaniu styczniowym. Przybyli na nią członkowie rodziny Palaczów, Zofia Cegielska – wnuczka Hipolita Cegielskiego, przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego Oddział Wielkopolski z prezes Danutą Prus-Głowacką, przyjaciele darczyńcy z Lublina i Poznania, wójt gminy Babiak Wojciech Chojnowski oraz ojciec dr hab. Eustachy Rakoczy ZP i rotmistrz Krzysztof w stroju z powstania styczniowego. Uroczystość uświetniła orkiestra dęta z GOK Babiak pod kierunkiem dyr. Piotra Cedzidło oraz brdowska schola. Nie zabrakło pocztów sztandarowych druhów OSP z Brdowa, Babiaka i Świętosławic....

 

Przed rozpoczęciem mszy św. głos zabrał Dariusz Racinowski. Zaprezentował genezę przekazania przez Michała Palacza daru dla brdowskiej świątyni. Prapradziadek stryjeczny Wawrzyniec Palacz, dwudziestojednoletni powstaniec, poległ w bitwie pod Brdowem. Do dziś spoczywa na brdowskim cmentarzu. Dar jest wotum dla Matki Bożej. Następnie przemówił dr Tadeusz Jeziorowski emerytowany kustosz Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego w Poznaniu. Mówił o historii i znaczeniu szabli w historii Polski oraz o znaczeniu daru Michała Palacza.
Proboszcz parafii – ojciec Waldemar Pastusiak ZP witając gości, powiedział: „
To wielka i wyjątkowa chwila, wielki i wyjątkowy dar, za który już jesteśmy panu Michałowi Palaczowi bardzo wdzięczni. To wielkie wyróżnienie, ale i wielkie wyzwanie, aby stać na straży historii pamięci tych wydarzeń, które miały miejsce w Brdowie przed 152 laty”. Homilię wygłosił specjalnie zaproszony na tą uroczystość ojciec dr hab. Eustachy Rakoczy z Jasnej Góry. Mówił o historii, krzyżu w historii Polski oraz nawiązał do bitwy pod Brdowem sprzed 152 laty. Powiedział: „ Ta dzisiejsza uroczystość zostaje podkreślona jeszcze inną kartą historyczną, kiedy składane są szable, stan rycerskiej służby. Każda z nich mogłaby głosić kazanie, mówiąc o swoich dziejach, kto ją dzierżył, kto ją miał w dłoniach, kto bronił Kościoła, Polski, rodziny. […] Te szable na murach naszej świątyni będą świadczyły, że „ Co nam obca przemoc wzięła, szablą odbierzemy”. Kończąc swą patriotyczną i przepełnioną miłością do Ojczyzny oraz historii homilię Kaznodzieja zwrócił się do zebranych z apelem: „Podchodząc to grobów tych, których życie było służbą dla rzeczypospolitej zobowiązani jesteśmy dawać świadectwo, że groby pełnią służbę, uczą wskrzeszać dumę. […] Dlatego wszędzie tam, gdzie znajdują się najmniejsze nekropolie Ojczyny zmówmy modlitwę za te groby, za te mogiły […].

Pod koniec Eucharystii dr Tadeusz Jeziorowski odczytał akt przekazania daru dla brdowskiej świątyni. Czytamy w nim: „ Matce Bożej Zwycięskiej w hołdzie pamięci żony Aleksandry (1944-2014), syna Macieja (1968-1989) oraz Wawrzyńca Palacza Powstańca Styczniowego poległego w 21 roku życia w bitwie pod Brdowem 29 kwietnia 1863 r. Michał Palacz […] składa opisane poniżej wotum, oddając je będącemu pod opieką Ojców Paulinów Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej w Brdowie, zaś Stróżowie Sanktuarium – Ojcowie Paulini, przyjmując wymienione wotum na wieczną pamiątkę, zapewniają o jego nierozdzieleniu. Wotum złożone z ośmiu szabel wzorów używanych w Powstaniu Styczniowym wraz z ryngrafem z wizerunkiem Matki Bożej na wzór ryngrafów Konfederatów Barskich, wykonanym […] w roku 1982…”. Następnie darczyńca Michał Palacz i proboszcz brdowskiej parafii uroczyście podpisali akt przekazania daru. Po zakończeniu mszy rodzina, goście i mieszkańcy Brdowa przejechali najpierw pod pomnik w Bugaju – miejsce bitwy pod Brdowem, a potem na brdowski cmentarz. Tam po odegraniu hymnu Dariusz Racinowski opowiedział o miejscu, przebiegu bitwy oraz grobach powstańczych. Ojciec dr hab. Eustachy Rakoczy odmówił modlitwę za poległych. Odśpiewano dwie pieśni z powstania styczniowego. Przedstawiciele rodziny Palaczów zapalili znicze i złożyli kwiaty przy obelisku oraz na powstańczych grobach. Trębacz odegrał „Śpij kolego”.

Część, z kolekcji Michała Palacza, pamiątek historycznych i narodowych będzie obecna w brdowskiej świątyni. Brdów dołączy m.in. do Jasnej Góry, gdzie są już eksponaty ofiarowane przez Michała Palacza. Tym gestem Darczyńca nawiązał do starej i pięknej polskiej tradycji przekazywania kościołom cennych pamiątek narodowych i historycznych w hołdzie Bogu i bohaterom.

Tekst: Dariusz Racinowski

 Foto: Faustyna Racinowska

Wideorelacja z przekazania eksponatów: LINK


Zapraszamy do galerii LINK